You are currently viewing ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ, ÎN PROTOIERIA GĂEȘTI, S-AU DESFĂȘURAT ACTIVITĂȚI DEDICATE ANULUI OMAGIAL AL SFINTELOR ICOANE

ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ, ÎN PROTOIERIA GĂEȘTI, S-AU DESFĂȘURAT ACTIVITĂȚI DEDICATE ANULUI OMAGIAL AL SFINTELOR ICOANE

               

 

   În cadrul Parteneriatului dintre Biserică și Școală, în Protoieria Găești, s-au desfășurat activități dedicate Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti în Patriarhia Română. Astfel, la Parohia Sf. Nicolae din Găești, s-a avut loc dezbaterea cu tema Semnificația așezării sfintelor icoane în biserică, la care au participat: Pc. Protopop Marius Traian Stan, Pc. Pr. Ion Bejan de la Parohia Sf. Nicolae, Pc. Pr. Cristian Simescu de la Parohia Sf. Ioan și profesor de Peligie, profesori și elevi de la Liceul Tehnologic Iordache Golescu din Găești. La finalul activității, preoții au dăruit icoane tuturor celor prezenti.
   La Școala Radu cel Mare din Găești, sub coorodonarea PC pr. Gheorghe Valeriu, paroh al Parohiei Cioflec, s-a desfășurat activitatea, intitulată Icoana din sufletul meu, în cadrul căreia a fost împărtășită celor mici învățătura de credință despre sfintele icoane și importanța acestora în viața cotidiană. În încheiere, părintele a oferit daruri copiilor și a dăruit bibliotecii școlii volume apărute la Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI