You are currently viewing ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ – PELERINAJ AL UNOR ELEVI TÂRGOVIȘTENI LA MÂNĂSTIREA NUCET

ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ – PELERINAJ AL UNOR ELEVI TÂRGOVIȘTENI LA MÂNĂSTIREA NUCET

 

    

 

   Joi, 18 mai 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în cadrul parteneriatului dintre Biserică și Școală, rod al colaborării între Catedrala Mitropolitană și Liceul Voievodul Mircea, Pr. Aurelian Agafiţei, Pr. Ştefan Voicu-Radu și Diac. Andrei Pătrulescu au organizat un pelerinaj cu un grup de 16 elevi ai liceului, însoțiți de domnul Alexandru Mărășești, profesor de Religie, la Mânăstirea Nucet. Aici, au vizitat muzeul mănăstirii, biserica și cunoscutul loc de pelerinaj denumit Fântâna de leac, unde a fost prezentat istoricul acestei vetre de spiritualitate și au avut loc dialoguri duhovnicești, după care, cu toții, s-au bucurat de o agapă frățească. Activitatea s-a încheiat cu vizitarea Stațiunii de cercetare piscicolă Nucet.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI