You are currently viewing ÎN PAROHIA DIACONEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI S-A DERULAT PROIECTUL SOCIAL- FILANTROPIC „LUMINĂ ÎN SUFLETE”

ÎN PAROHIA DIACONEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI S-A DERULAT PROIECTUL SOCIAL- FILANTROPIC „LUMINĂ ÎN SUFLETE”

 

 

                

 

În perioada 22-24 decembrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în Parohia Diaconești, Protoieria Pucioasa, s-a desfășurat proiectul „Lumină în suflete”.
   Parohia a beneficiat de un ajutor financiar substanțial de partea Centrului Eparhial al Ahiepiscopiei Târgoviștei prin intermediul Fondului pastoral-misionar eparhial Păstorul cel Bun. Scopul proiectului a fost acela de a cultiva dragostea față de Biserica Ortodoxă și de a-i educa pe copii în sensul respectării valorilor tradiţionale şi a afirmării propriei identităţi religioase şi culturale.
   În acest proiect au fost implicați 50 de copii proveniți din familii cu diverse probleme sociale, care au primit, la finalul acțiunii, premii și daruri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI