You are currently viewing ÎN ZIUA DE 11 DECEMBRIE VA FI TÂRNOSITĂ BISERICA PAROHIEI BERIVOIEȘTI

ÎN ZIUA DE 11 DECEMBRIE VA FI TÂRNOSITĂ BISERICA PAROHIEI BERIVOIEȘTI

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși duminică, 11 decembrie 2022, slujba de târnosire a bisericii Parohiei Berivoiești, cu hramurile „Sf. Împărați Constantin și Elena” și „Acoperământul Maicii Domnului”, din orașul Fieni, cartierul Berivoiești, județul Dâmbovița.
Sfântul locaș, ridicat la inițiativa Mitropolitului Nifon, este construit în formă de cruce, cu o turlă principală deasupra naosului și pridvor deschis, fiind ridicat între anii 2008-2022. În acest sens, au fost utilizate fonduri din partea Arhiepiscopiei Târgoviștei, Consiliului Local al orașului Fieni, Consiliului Județean Dâmbovița, precum și a enoriașilor parohiei, cu implicarea membrilor Consiliului Parohial.
Toți credincioșii care vor dori, bărbați și femei, se vor putea închina și intra în Sfântul Altar, până seara târziu.
Invităm credincioșii să participe la acest eveniment duhovnicesc, începând cu ora 8.00.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI