You are currently viewing  ÎN ZIUA DE 23 IUNIE VA FI SFINȚITĂ BISERICA PAROHIEI ALBA DIN TÂRGOVIȘTE

 ÎN ZIUA DE 23 IUNIE VA FI SFINȚITĂ BISERICA PAROHIEI ALBA DIN TÂRGOVIȘTE

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși duminică, 23 iunie 2024, slujba de sfințire a bisericii Parohiei Alba din Târgoviște, cu hramurile “Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” și “Sf. Trei Ierarhi”, prilej cu care toți cei prezenți, care vor dori, bărbați și femei, se vor putea închina și intra în Sfântul Altar, până seara târziu.

Precizăm că biserica a fost restaurată între anii 2021-2024, la inițiativa Părintelui Mitropolit Nifon, prin străduința preotului paroh Nicolae Pană și a preotului Florin Antoniu Dincă, cu fonduri oferite de: Arhiepiscopia Târgoviștei, Secretariatul de Stat pentru Culte, Consiliul Județean Dâmbovița, Consiliul Local al Municipiului Târgoviște, precum și de alți donatori.

Invităm credincioșii să participe la acest eveniment duhovnicesc, începând cu ora 8.00.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI