You are currently viewing ÎN ZIUA DE 24 SEPTEMBRIE VA FI TÂRNOSITĂ BISERICA PAROHIEI COSTIȘATA

ÎN ZIUA DE 24 SEPTEMBRIE VA FI TÂRNOSITĂ BISERICA PAROHIEI COSTIȘATA

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși duminică, 24 septembrie 2023, slujba de târnosire a bisericii Parohiei Costișata, cu hramurile „Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil” și „Sfinții Români”, din satul Costișata, comuna Bezdead, județul Dâmbovița.

Sfântul locaș, ridicat la inițiativa Mitropolitului Nifon, între anii 2005-2023, este realizat în formă de cruce, cu o turlă principală deasupra naosului. Pentru construirea lui au fost utilizate fonduri din partea Arhiepiscopiei Târgoviștei, Consiliului Local al comunei Bezdead, Consiliului Județean Dâmbovița, precum și enoriașilor parohiei, cu implicarea membrilor Consiliului Parohial.

Invităm credincioșii să participe la acest eveniment duhovnicesc, începând cu ora 8.00. Cei care vor dori, se vor putea închina și intra în Sfântul Altar, până seara târziu.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI