You are currently viewing ÎN ZIUA DE 8 NOIEMBRIE VA FI TÂRNOSITĂ BISERICA PAROHIEI ILFOVENI

ÎN ZIUA DE 8 NOIEMBRIE VA FI TÂRNOSITĂ BISERICA PAROHIEI ILFOVENI

Luni, 8 noiembrie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși slujba de târnosire a bisericii Parohiei Ilfoveni, cu hramul „Pogorârea Duhului Sfânt”, din satul Ilfoveni, comuna Nucet, judeţul Dâmboviţa.

Lucrările de construire, amenajare şi înfrumuseţare, realizate între anii 2010-2021, s-au datorat inițiativei și sprijinului Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, precum şi jertfelniciei Preotului paroh Adrian Popa. În acest sens, au fost utilizate fonduri de la Arhiepiscopia Târgoviştei, Secretariatul de Stat pentru Culte, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Consiliul Local al Comunei Nucet, prin intermediul doamnei Primar Luisa Bărboiu, la care s-a adăugat contribuţia credincioșilor parohiei.

Cu acest prilej, toți credincioșii, bărbați și femei, se vor putea închina și intra în Sfântul Altar, până seara târziu.

Invităm credincioșii să participe la acest eveniment spiritual Eparhial, începând cu ora 8.00.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE