You are currently viewing ÎNAINTEA CREDINȚEI TOTUL ESTE POSIBIL -SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

ÎNAINTEA CREDINȚEI TOTUL ESTE POSIBIL -SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

     

     

 

   În duminica a zecea după Rusalii, în ziua de 25 august 2019, cu participarea multor târgovișteni, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepsicop și Mitropolit Nifon, împreună cu preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște.

   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre importanța credinței pentru existența omului, ca ființă spirituală cu aspirații înalte, subliniind faptul că sunt totuși unii semeni care trăiesc în afara logicii credinței, accentuând numai perspectiva materială. În lumina credinței, boala sau neputința pot fi biruite, cu ajutorul lui Dumnezeu care înțelege cel mai bine fragilitatea umană și ne oferă ajutor în permanență. Aceasta o mărturisește evenimentul evanghelic al vindecării lunaticului, evidențiind puterea extraordinară a credinței, care nu dezamăgește niciodată și care vine în ajutorul nevoilor noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI