You are currently viewing ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON A PARTICIPAT LA LUCRĂRILE SECRETARIATULUI PANORTODOX AL SFÂNTULUI ŞI MARELUI SINOD

ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON A PARTICIPAT LA LUCRĂRILE SECRETARIATULUI PANORTODOX AL SFÂNTULUI ŞI MARELUI SINOD

         

 

    Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, Exarh patriarhal, a participat marţi, 29 martie 2016, ca delegat al Bisericii Ortodoxe Române, la Centrul ortodox al Patriarhiei Ecumenice de la Chambésy – Geneva, la prima şedinţă de lucru a Secretariatului Panortodox al Sfântului şi Marelui Sinod.
   Menţionăm că lucrările Secretariatului se desfăşoară în perioada 29 – 30 martie, sub preşedinţia Mitropolitului Ieremia al Elveţiei (Patriarhia Ecumenică). Secretariatul Panortodox este format din câte un reprezentant al Bisericilor Ortodoxe Autocefale şi a fost stabilit în urma Sinaxei Primaţilor ce a avut loc la Chambesy – Geneva (Elveţia), în perioada 21 – 28 ianuarie 2016.
   Celelalte Biserici Ortodoxe Autocefale au fost reprezentate prin următorii: Arhiepiscopul Iov de Telmissos (Patriarhia Ecumenică); Mitropolitul Alexandros de Nigeria (Patriarhia Alexandriei); Mitropolitul Siluan de Buenos Aires (Patriarhia Antiohiei); Prof. Theodoros Yangou (Patriarhia Ierusalimului); Protopresbiterul Nicolae Balashov, director adjunct al Sectorului Relaţii externe bisericeşti al Patriarhiei Moscovei; Episcopul Irineu de Bačka (Patriarhia Serbiei); Mitropolitul Ioan de Varna (Patriarhia Bulgariei); Mitropolitul Andrei de Gorij şi Aten (Patriarhia Georgiei); Mitropolitul Vasilios de Konstantia (Biserica Ortodoxă a Ciprului); Mitropolitul Chrysostomos de Messinia (Biserica Ortodoxă a Greciei); Episcopul Jerzy (Gheorghe) de Siemiatycze (Biserica Ortodoxă a Poloniei); Mitropolitul Ioan de Korça (Biserica Ortodoxă a Albaniei); Arhiepiscopul Michal de Praga (Biserica Ortodoxă din Ţinuturile Cehe şi Slovacia).
   În conformitate cu hotărârea Sinaxei, Secretariatul Panortodox al Sfântului şi Marelui Sinod are următoarele responsabilităţi:
   – Să publice textele de pe ordinea de zi a Sinodului, care au fost validate la conferinţele presinodale panortodoxe şi Sinaxele Întâistătătorilor, pe o pagină de internet special creată pentru aceasta;
   – Să informeze mass media, cu ajutorul unor consilieri speciali, în legătură cu lucrările şi obiectivele Sinodului;
  – Să ofere, la recomandarea Bisericilor Ortodoxe, acreditare jurnaliştilor şi corespondenţilor care îşi exprimă interesul faţă de lucrările Sinodului;
    – Să se ocupe de alte aspecte legate de activitatea de secretariat a Sinodului.

 

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI