You are currently viewing ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON A PRIMIT VIZITA DOMNULUI IONUŢ VULPESCU,MINISTRUL CULTURII

ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON A PRIMIT VIZITA DOMNULUI IONUŢ VULPESCU,MINISTRUL CULTURII

                

 

               

 

 

   Vineri, 3 iulie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a primit, la Târgovişte vizita Ministrului Culturii, domnul Ionuţ VULPESCU, alături de care a vizitat câteva biserici-monument istoric din istorica Cetate de Scaun munteană, care au nevoie de finanţare pentru începerea sau continuarea lucrărilor de restaurare-consolidare sau restaurare pictură, precum: Biserica Sf. Nicolae–Simuleasa, Catedrala Mitropolitană, Biserica Sf. Nicolae Androneşti, Mânăstirea Stelea, Biserica Sf. Gheorghe, dar şi Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgovişte.
   La eveniment au luat parte domnul Adrian ŢUŢUIANU, preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, domnul Cristian STAN, Primarul Municipiului Târgovişte, şi Părinţi Consilieri de la Centrul Eparhial.
   La finalul vizitei, desfăşurată într-o atmosferă cordială, la Reşedinţa Mitropolitană a fost vizitat şantierul de restaurare-consolidare al sediului administrtiv al Arhiepiscopiei Târgoviştei şi Muzeul Reşedinţei Mitropolitane, Înaltpreasfinţia Sa abordând, în cadrul discuţiilor cu domnul ministru, câteva chestiuni legate de proiectele de reabilitare ale bisericilor din municipiul Târgovişte, derularea unor programe de turism cultural şi ecumenic sau de promovare a culturii şi spiritualităţii naţionale.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI