You are currently viewing ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PARTICIPAT LA DESCHIDEREA NOUL AN UNIVERSITAR LA UNIVERSITATEA VALAHIA DIN TÂRGOVIŞTE

ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PARTICIPAT LA DESCHIDEREA NOUL AN UNIVERSITAR LA UNIVERSITATEA VALAHIA DIN TÂRGOVIŞTE

              

 

   Joi, 1 octombrie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a participat la deshiderea anului universitar în noul campus Universităţii „Valahia” din Târgovişte, în prezenţa domnului Sorin CÂMPEANU, Ministrul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, a domnului Daniel CONSTANTIN, Ministrul Agriculturii, a domnului Gigel PARASCHIV, Secretar de stat în Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, şi a domnului Răzvan Ionuţ TEODORESCU, preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor.
   La eveniment au participat: domnul Rector, Prof. univ. dr. Călin OROS, conducerea universităţii, oficilităţi judeţene şi municipale, parlamentari dâmboviţeni, precum şi numeroşi profesori şi studenţi.
   De asemenea, precizăm că Înaltpreafinţia Sa a prezidat ceremonia deschiderii noului an universitar şi la Facultatea de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei, moment la care au participat profesorii şi studenţii acestei instituţii educaţionale şi teologice din Eparhia noastră.
În cuvântul său de învăţătură, atât de la Facultatea de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei, cât şi la noul campus universitar, Înaltpreasfinţia Sa a accentuat dimensiunea spirituală şi cultural-naţională a educaţiei, insistând pe însuşirea şi promovarea valorilor noastre creştine şi româneşti în actul educaţional. Creativitatea ştiinţifică, aprofundarea ştiinţelor şi perfecţionarea profesională pot să fie rodnice numai atunci când se urmăreşte, cu seriozitate, şi formarea spiritual-culturală a studenţilor, accentuându-se rolul esenţial al libertăţii, într-un spirit de responsabilitate.
   Deschiderea spre lumea culturii şi a ştiinţei trebuie însoţită de aprofundarea principiilor creştine de către studenţi şi profesori, pentru ca procesul didactic-universitar să se bucure de roade binecuvântate.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI