You are currently viewing ÎNALTPREASFINȚITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PARTICIPAT LA EVENIMENTUL CULTURAL DEDICAT COMEMORĂRII MAJESTĂȚII SALE REGELE MIHAI I

ÎNALTPREASFINȚITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PARTICIPAT LA EVENIMENTUL CULTURAL DEDICAT COMEMORĂRII MAJESTĂȚII SALE REGELE MIHAI I

  

   Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, Exarh patriarhal, a participat, miercuri, 30 mai 2018, ca delegat al Patriarhului României, la Ateneul Român din București, la evenimentul lansării albumului intitulat Mihai I, loial tuturor, și la Concertul în memoria Majestății Sale, susținut de Corul și Orchestra Filarmonicii George Enescu din București, în prezența Familiei Regale a României.

   Amintim că Înaltpreasfinția Sa a fost implicat în ceremoniile funerare ale Majestății Sale Defuncte, de anul trecut, iar, în timpul vieții, Majestatea Sa a vizitat Eparhia noastră în câteva rânduri, cel mai important moment fiind cel de la 8 septembrie 2001, cu ocazia comemorării a 400 de ani de la moartea martirică a lui Mihai Viteazul și aniversarea a 500 de ani de la ctitorirea Mânăstirii Dealu.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI