You are currently viewing INAUGURAREA ŞCOLII “ION GHICA” GHERGANI, DIN ORAŞUL RĂCARI

INAUGURAREA ŞCOLII “ION GHICA” GHERGANI, DIN ORAŞUL RĂCARI

  

                

          

 

    Marţi, 10 mai 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, însoţit de un sobor de preoţi, a oficiat slujba de binecuvântare cu ocazia inaugurării Şcolii “Ion Ghica” Ghergani, din oraşul Răcari, în urma reabilitării şi modernizării ei.

   La eveniment au participat oficialităţi locale şi judeţene, parlamentari din colegiile judeţului Dâmboviţa, precum şi profesori, elevi şi locuitori ai oraşului Răcari.

   În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a reliefat rolul deosebit de important al şcolii, instituţie a cunoaşterii şi a luminii, care alături de Biserica strămoşească, contribuie la educaţia integrală a omului, la aprofundarea principiilor fundamentale ale umanităţii, înscrise de Dumnezeu în sufletul omului, precum binele, adevărul şi frumosul, în viaţa socială a comunităţii noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI