You are currently viewing ÎNCĂ O INSTITUȚIE EDUCAȚIONALĂ PRIMEȘTE SPRIJIN DIN PARTEA BISERICII

ÎNCĂ O INSTITUȚIE EDUCAȚIONALĂ PRIMEȘTE SPRIJIN DIN PARTEA BISERICII

Școala Gimnazială Ion Ciorănescu din Moroieni Glod a primit vineri, 3 februarie 2023, sprijin din partea parohiilor: Aninoasa, Bădeni, Berivoiești, Bezdead I și Bezdead II, din Protoieria Pucioasa. Acesta a constat din produse igienico-sanitare utilizabile în activitatea cotidiană a instituției educaționale, iar ele au fost oferite de preoții parohiilor mai sus amintite, împreună cu tineri din cadrul comitetelor parohiale de tineret.
Această activitate filantropică reprezintă o nouă mărturie de solidaritate creștină, manifestată prin intermediul proiectului misionar, inițiat de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, de ajutorare a instituțiilor sociale din județul Dâmbovița.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI