You are currently viewing ÎNCEP ÎNSCRIERILE PENTRU CONCURSUL NAȚIONAL „ICOANA ORTODOXĂ – LUMINA CREDINȚEI”, EDIȚIA A IX-A, 2020

ÎNCEP ÎNSCRIERILE PENTRU CONCURSUL NAȚIONAL „ICOANA ORTODOXĂ – LUMINA CREDINȚEI”, EDIȚIA A IX-A, 2020

   Sectorul Cultură și Patrimoniu Religios și Sectorul Teologic-Educațional ale Patriarhiei Române anunță reluarea Concursului Național „Icoana ortodoxă – lumina credinței”, ediția a IX-a, 2020. Mai multe detalii despre calendarul înscrierilor și desfășurarea concursului se găsesc în anunțul de mai jos.

   Începând cu data de 15 iunie 2020 Sectorul Cultură și Patrimoniu Religios și Sectorul Teologic-Educațional ale Patriarhiei Române, în parteneriat cu Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București, reiau organizarea Concursului Național „Icoana ortodoxă – lumina credinței”, ediția a IX-a, 2020 după următorul calendar:

   În perioada 15-19 iunie 2020 vor avea loc înscrierile la cele trei secțiuni ale concursului (Icoană pe lemn, Frescă și Miniatură). Participanții vor putea să depună lucrările, personal sau prin curierat, la sediul Sectorului Cultură și Patrimoniu Religios al Patriarhiei Române (str. Maria Rosetti nr. 63, Sector 2, București).

   În perioada 22-26 iunie 2020 va avea loc evaluarea lucrărilor și afișarea rezultatelor. Cele mai bune lucrări vor face parte din expoziția concursului și vor fi incluse într-un album.

   Data organizării festivității de premiere și perioadele desfășurării expozițiilor de la Palatul Patriarhiei și de la Muzeul Satului „Dimitrie Gusti” din București vor fi stabilite ulterior, în funcție de evoluția situației epidemiologice la nivel național.

   Mai multe informații privind înscrierea pot fi găsite pe site-ul patriarhia.ro și pe pagina de Facebook a concursului.