You are currently viewing ÎNTRUNIREA CONSILIULUI EPARHIAL AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI ÎN ȘEDINȚĂ DE LUCRU

ÎNTRUNIREA CONSILIULUI EPARHIAL AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI ÎN ȘEDINȚĂ DE LUCRU

             

 

 

   Luni, 9 decembrie 2019, a avut loc, la Reședința Eparhială din Târgoviște, sub președinția Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, întrunirea Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei.
   Cu această ocazie, au fost adoptate hotărâri privind activitatea gospodărească și pastoral-misionară curentă a Eparhiei noastre, precum: stabilirea patrimoniului comun a două unități de cult, efectuarea unor schimburi de imobile și de terenuri, ori validarea alegerilor parohiale de la unele parohii.
   Părintele Vicar Eparhial și Părinții Consilieri au prezentat Consiliului Eparhial, aspect generale ale activității sectoarelor eparhiale, din care amintim:
   -Acordarea în acest an a 18 burse de excelenţă sau sociale unor elevi și studenți.
   -Sprijinirea, săptămânal, a câte unuia din cele 30 de centre sociale, din judeţul Dâmboviţa, cu  articole de îmbrăcăminte, produse igenico-sanitare și alimente.
   -Prin intermediul Cantinei sociale a Eparhiei noastre din Târgoviște, distribuirea a 38.000 de porții de mâncare.
   – Tipărirea volumelor: Tiparul de la Târgoviște în cultura și misiunea Ortodoxiei românești; Sfântul Neagoe Basarab – voievod al culturii ortodoxe românești – 10 ani de la proclamarea locală a canonizării sale; Udriște Năsturel – credincios promotor al Ortodoxiei și culturii românești, Viața, Acatistul Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești precum și broșurile misionare pentru tineri, intitulate: Valori tradițional-creștine ale satului românesc și Noile mijloace de comunicare socială – un Areopag al timpului nostru.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI