You are currently viewing IUBIREA FAȚĂ DE APROAPELE, MĂRTURIE A MILOSTIVIRII DUMNEZEIEȘTI

IUBIREA FAȚĂ DE APROAPELE, MĂRTURIE A MILOSTIVIRII DUMNEZEIEȘTI

   

 

   În ziua de 5 noiembrie 2017, în Duminica Bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște, însoțit de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși târgovișteni.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre importanța solidarității și a grijii față de aproapele în societatea noastră, ca manifestări ale filantropiei, ca mărturie a speranței creștine și ca modalitate practică de zidire a civilizației iubirii. Ajutorarea aproapelui este o cerință evanghelică, o necesitate concretă de viață și cel mai credibil mijloc pastoral-misionar care promovează principiile creștine în viața comunitară a societății noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI