You are currently viewing IUBIREA FAȚĂ DE APROAPELE- MĂRTURIE CONCRETĂ A VALORILOR EVANGHELIEI LUI HRISTOS – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA MÂNĂSTIREA STELEA DIN TÂRGOVIȘTE-

IUBIREA FAȚĂ DE APROAPELE- MĂRTURIE CONCRETĂ A VALORILOR EVANGHELIEI LUI HRISTOS – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA MÂNĂSTIREA STELEA DIN TÂRGOVIȘTE-

           

 

               

 

      Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși, a săvârșit Sfânta Liturghie, duminică, 15 noiembrie 2020, la Mânăstirea Stelea din Târgoviște.
      Cu prilejul acestui eveniment liturgic, a hirotonit întru preot pe tânărul diacon Filip Cosmin Ionuț, pe seama Parohiei Poiana de Sus, Protoieria Titu și pe tânărul Nica Ionuț întru diacon, pe seama Parohiei Ciocănești I, Protoieria Titu, ambii absolvenți ai Facultății de Teologie și Științele Educației ai Universității Valahia din Târgoviște.
      În cuvântul său, Mitropolitul Nifon a aprofundat semnificațiile teologice, misionare și social-filantropice ale Parabolei Samarineanului Milostiv, tema evanghelică a acestei duminici, evidențiind necesitatea ajutorării aproapelui, a manifestării filantropiei creștine în comunitățile parohiale, ca mărturie concretă a credinței noastre, pentru ca lumea să creadă, precum și pentru a susține nevoile imediate, complexe și numeroase ale semenilor noștri. Înaltul Ierarh a vorbit și despre Postul Nașterii Domnului, evocând nevoia de asceză, de intensificare a meditației și a rugăciunii, dar și a săvârșirii de fapte bune către aproapele.       

      De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a arătat că, în această perioadă zbuciumată, dominată de multiple crize, Biserica strămoșească desfășoară o rodnică activitate social-filantropică și misionară, susținând nevoile concrete ale aproapelui nostru în viața cotidiană.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI