You are currently viewing IUBIREA MILOSTIVĂ FAŢĂ DE APROAPELE, CRITERIU AL JUDECĂŢII LUI DUMNEZEU

IUBIREA MILOSTIVĂ FAŢĂ DE APROAPELE, CRITERIU AL JUDECĂŢII LUI DUMNEZEU

   Duminică, 6 martie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgovişte, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, cu participarea a numeroşi credincioşi.
     În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a aprofundat semnificaţiile spirituale ale Evangheliei zilei, referitoare la Înfricoşătoarea judecată, arătând că grija iubitoare faţă de aproapele, aflat în necaz şi suferinţă, reprezintă criteriul suprem al apropierii de Dumnezeu, care respectă, întotdeauna, libertatea şi alegerile noastre. Din acest motiv, Înaltul Ierarh a îndemnat pe cei prezenţi, să intensifice faptele iubirii milostive faţă de aproapele.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI