You are currently viewing LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE VA FI ADUSĂ ȘI ANUL ACESTA LUMINA SFÂNTĂ DE LA IERUSALIM

LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE VA FI ADUSĂ ȘI ANUL ACESTA LUMINA SFÂNTĂ DE LA IERUSALIM

Și anul acesta, Lumina Sfântă de la Ierusalim, care se pogoară la Vecernia din ajunul Învierii Domnului va ajunge la Catedrala din Târgoviște și va fi oferită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, în cadrul Slujbei Învierii ce va fi săvârșită, dimpreună cu Sf. Liturghie, sâmbătă, 15 aprilie 2023, începând cu ora 23.45.

Reamintim că Mitropolitul Nifon va săvârși la Catedrala din Târgoviște, duminică, 16 aprilie 2023, începând cu ora 12.00, slujba Vecerniei din cea de a doua zi de Paşti sau Slujba a doua Învieri, cum mai este cunoscută.

Credincioşii sunt așteptați să participe, în număr cât mai mare, la aceste evenimente pascale.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI