You are currently viewing LA CONCURSUL NAȚIONAL CATEHETIC 2024 S-AU ÎNSCRIS 852 DE TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

LA CONCURSUL NAȚIONAL CATEHETIC 2024 S-AU ÎNSCRIS 852 DE TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

În Arhiepiscopia Târgoviștei, se desfășoară, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în perioada ianuarie-mai 2024, Concursul Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, dedicat „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”, în Patriarhia Română.

Prin specificul său, proiectul catehetic își propune ca, prin intermediul unui ciclu de minimum trei cateheze originale subscrise temei concursului și inspirate din Programul-cadru, grupurile catehetice participante să valorifice și să pună în practică conținutul de credință al Bisericii Ortodoxe cu privire la boală, suferință și comuniunea omului cu Dumnezeu și cu aproapele său, să promoveze relația/legătura de iubire, cunoaștere, apropiere și de slujire dintre semeni, cu precădere relația tinerilor în raport cu cei în suferință, promovând dialogul, colaborarea și fapta bună izvorâtă din iubire și credință. Totodată, concursul are scopul de a contribui la intensificarea activității catehetice parohiale și a lucrului cu copiii și tinerii, astfel încât să crească numărul parohiilor care desfășoară activitate catehetică și misiune cu copiii și tinerii

Cei 852 de tineri din Arhiepiscopia Târgoviștei, care s-au grupat încă de la implementarea proiectului în 55 de comitete parohiale de cateheză, vor realiza, până la data de 4 aprilie 2024, sub coordonarea preoților și a profesorilor de Religie sau de altă disciplină, proiecte comune care să cuprindă activități și evenimente inspirate de conținutul catehetic: compuneri, eseuri, referate, studii, lucrări de documentare sau informare; conferințe, mese rotunde, simpozion; șezători; serbări, concerte; jurnalul proiectului; expoziții tematice; excursii tematice; cerc de literatură; conferință/masă rotundă/atelier de creație; colțul de fotografii; inițiative, acțiuni filantropice etc.

Toate activitățile desfășurate de parohii în cadrul proiectului sunt mediatizate pe pagina de Facebook, denumită „Hristos – Cuvântul care vindecă. Concurs în Dâmbovița”, care a fost creată la nivel eparhial pentru acest proiect catehetic.

În urma evaluării portofoliilor vor fi acordate premii tuturor participanților, iar reprezentantul echipei catehetice care va obține Locul I la faza eparhială, împreună cu preotul coordonator, vor fi premiați, la București, la ceremonia din data de 21 mai 2024, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI