You are currently viewing LA PAROHIA SF. NIFON DIN TÂRGOVIȘTE VA FI INAUGURATĂ O EXPOZIȚIE DE COSTUME TRADIȚIONALE BULGĂREȘTI

LA PAROHIA SF. NIFON DIN TÂRGOVIȘTE VA FI INAUGURATĂ O EXPOZIȚIE DE COSTUME TRADIȚIONALE BULGĂREȘTI

Cu prilejul sărbătorii Tudorița, a comunității bulgare din Târgoviște, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în incinta Centrului social-cultural al Parohiei Sf. Nifon, va fi inaugurată, sâmbătă, 23 martie 2024, după slujbă, o expoziție de costume tradiționale bulgărești. Ea va putea fi vizitată în ziua de sâmbătă, 23 martie 2024 și duminică, 24 martie 2024.

Expoziția a fost realizata de Pr. Stan Marius, împreună cu doamna Liliana Iotu, membră a parohiei, care a pus la dispoziție și obiectele pentru această expoziție ce reliefează elemente ale identității românilor de etnie bulgară din cartierul Matei Voievod al Municipiului Târgoviște.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI