You are currently viewing LA SEMINARUL TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE A AVUT LOC EXAMENUL DE ADMITERE

LA SEMINARUL TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE A AVUT LOC EXAMENUL DE ADMITERE

Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, joi 17 iunie 2021, la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște s-a desfășurat examenul de admitere, pentru anul școlar 2021-2022.
Conform metodologiei în vigoare, examenul a constat din evaluarea on-line a candidaților la probele de dicție și muzică, după ce în prealabil a fost echivalată nota pentru cunoștințele la disciplina Religie. În urma examinării un candidat a fost respins.

Seminarul Teologic Liceal din Târgoviște a fost înființat în anul 1992 și este o instituție teologico-educațională ce susține activitatea pastoral-misionară a Eparhiei noastre, de-a lungul timpului elevi ai Seminarului obținând premii la numeroase Olimpiade și Concursuri școlare.


BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI