You are currently viewing LA SEMINARUL TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE SE DESFĂȘOARĂ UN PROIECT EUROPEAN

LA SEMINARUL TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE SE DESFĂȘOARĂ UN PROIECT EUROPEAN

 

       

  

   

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în perioada 7-13 mai 2017, se desfăşoară la Seminarul Teologic Ortodox Sf. Ioan Gură de Aur din Târgovişte activităţile specifice proiectului european intitulat „Teatrul unește Europa”. Școlile partenere implicate în proiect sunt: Bundesgymnasium Bludenz – Austria (Coordonator), Ardesen Kanuni Anadolu Lisesi-Turcia, Istituto Di Istruzione Superiore Bragaglia Italia, și Gymnasio Anoixis, Grecia.

   În cadrul programului de mobilitate, partenerii (8 profesori coordonatori si 22 elevi din cele 4 tări) au fost familiarizaţi cu tradiţiile şi obiceiurile româneşti, prin intermediul unor piese de teatru, elevii identificând modalităţi de rezolvare a problemelor sociale. Scopul proiectului este îmbunătățirea competențelor de bază ale elevilor, dezvoltarea spiritului de inițiativă și antreprenoriat, a capacităţii de reacție la diversitatea socială, lingvistică și culturală în vederea inserției profesionale de succes. Activităţile proiectului au în vedere dezvoltarea competențelor interculturale prin interacțiunea cu tinerii din alte țări. Proiectul îşi propune, de asemenea, dezvoltarea abilităților antreprenoriale ale elevilor și le oferă oportunități de a se conecta la universități, instituții locale / regionale / europene sau companii private, cu același domeniu de aplicare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI