You are currently viewing LA TÂRGOVIȘTE A AVUT LOC SIMPOZIONUL INTERNAȚIONAL CU TITLUL „TEOLOGIE, ICONOGRAFIE, MĂRTURISIRE – REZISTENȚA BISERICII PRIN CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE”

LA TÂRGOVIȘTE A AVUT LOC SIMPOZIONUL INTERNAȚIONAL CU TITLUL „TEOLOGIE, ICONOGRAFIE, MĂRTURISIRE – REZISTENȚA BISERICII PRIN CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE”

                                                                                                       

 

   În perioada 30-31 mai 2017, în prezența și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, la Centrul Internațional de Conferințe al Universității Valahia din Târgoviște, s-a desfășurat Simpozionul Internațional cu titlul „Teologie, iconografie, mărturisire – rezistența Bisericii prin cultură și spiritualitate”, organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă și Științele Educației din Târgoviște, în colaborare cu Arhiepiscopia Târgoviștei, Consiliul Județean Dâmbovița, Primăria și Consiliul Local Târgoviște și Centrul de Cercetări Interdisciplinare Credință-Știință-Misiune „Sfântul Apostol Pavel”.
   La eveniment au participat, profesori și studenți, din țară și din străinătate, precum: Prof. Daniel A. Ayuch (Liban), Conf. Dr. Ioannis Panaiotopulos (Grecia), Conf. Dr. Hristea Karaiannis (Grecia), Conf. Dr. Miltiadis Vanțos (Grecia), Conf. Dr. Marina Kolovopulu (Grecia), Conf. Dr. Nicolae Xionis (Grecia), Pr. Prof. Alexi Kshutashvili (Georgia), Prof. Dr. Pablo Fernando Argárate (Austria), Prof. Dr. Irena Pavlović (Germania), Pr. Prof. Dr. Buchiu Ştefan, Pr. Prof Dr. Sava Viorel, Pr. Prof. Dr. Răducă Vasile, Pr. Prof. Dr. Benga Daniel, Pr. Prof. Dr. Pavel Aurel, Pr. Prof. Dr. Nicolae Necula, Pr. Conf. Dr. Gabriel Gârdan, Pr. Prof. Dr. Viorel Ioniţă, Pr. Prof. Dr. Ioan Vicovan, Pr. Conf. Dr. Dan Sandu, Pr. Prof. Dr. Nicu Dumitraşcu, Pr. Prof. Dr. Jurcan Emil, Pr. Prof. Dr. Himcinschi Mihai, Pr. Conf. Dr. Vanca Dumitru, Pr. Conf. Dr. Brânzea Nicolae, Pr. Conf. Dr. Remus Onișor, Pr. Conf. Dr. Cosmin Cosmuță, precum și profesori ai Facultății de Teologie Ortodoxă din Târgoviște și Științele Educației.
   În cuvântul inaugural, Înaltpreasfinția Sa a evocat rolul pastoral-misionar al icoanei în mărturisirea și trăirea dreptei credințe, precum și faptul că spiritualitatea și cultura sunt coloane fundamentale ale activității misionare ecleziale, instrumente pastorale complexe și dinamice, dar și spații ale rezistenței Bisericii în vremuri tulburi.                               

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI