You are currently viewing LA TÂRGOVIȘTE A FOST SĂRBĂTORIT SFÂNTUL IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢĂRII ROMÂNEŞTI

LA TÂRGOVIȘTE A FOST SĂRBĂTORIT SFÂNTUL IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢĂRII ROMÂNEŞTI

Peste 20.000 de credincioși din întreaga Eparhie și din țară, precum și autorităţi publice, naționale, județene și locale au participat, vineri, 11 august 2023, la Târgoviște, în istorica Cetate de Scaun și reședință a mitropoliților munteni, la ceremoniile dedicate sărbătorii Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti.

Încă de la primele ore ale dimineții, pelerinii au venit să se închine la racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nifon, dar și la raclele cu moaște ale Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu și ale Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, aduse, anul acesta, special, pentru a spori bucuria credincioșilor.

Sfânta Liturghie a fost oficiată, pe un podium special amenajat, în vecinătatea Catedralei, de către  Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, alături de ierarhii invitați: Înaltpreasfințitul Părinte Athenagoras, Mitropolit de Belgia și Exarh al Olandei și Luxemburgului – Patriarhia Ecumenică, Înaltpreasfințitul Părinte Nektarios, Mitropolit de Kition și Exarh de Larnaca și Leukara – Biserica Ciprului, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților și Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei.

Înaltpreasfinția Sa a evidențiat, în cuvântul său, importanța pastoral-misionară, duhovnicească și culturală a Sfântului Ierarh Nifon, cel care a înnoit viața bisericească munteană, la începutul secolului al XVI-lea și a reorientat-o spre cele mai noi provocări ale acelui timp, creând premisele rodniciei spirituale de mai târziu și îndemnând la utilizarea tiparului în activitatea eclezială. De altfel, el este cel dintâi sfânt canonizat pe pământ românesc, care a îndemnat la utilizarea tiparului- cel mai nou mijloc de comunicare socială al epocii, în misiunea pastorală eclezială și a conferit orașului Târgoviște o deosebită cinste și demnitate.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon a lansat volumele tipărite cu acest prilej de către Editura Eparhiei noastre, intitulate: Stolnicul Constantin Cantacuzino – diplomat, politician și erudit sprijinitor al misiunii Bisericii prin intermediul culturii, Tipăriturile de la Târgoviște ale Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și Radu Mihnea – binecredincios voievod, promotor al valorilor creștine și luptător pentru unitatea neamului românesc, precum și broșurile misionare, intitulate: Muzica în misiunea Bisericii Ortodoxe și Vârsta înțelepciunii și a roadelor credinței.

Tot astăzi,  Înaltpreasfinția Sa a oferit Diploma de Excelenţă Sfântul Ierarh Nifonși daruri, celor 21 elevi care au obținut locurile I, II și III la etapa națională a Olimpiadelor și a Concursurilor școlare 2022-2023, precum și media 10 la Evaluarea națională și la Bacalaureat, alături de cei 18 profesori îndrumători ai lor.

Reamintim că ieri, 10 august, aproape 4.000 de tineri au participat la Pelerinajul Tinerilor din Arhiepiscopia Târgoviștei, de la Catedrală, prin centrul istoric al Târgoviștei, cu oprire la Mânăstirea Stelea și la statuia Sfinților Martiri Brâncoveni, din apropierea Primăriei orașului.

Sărbătoarea a fost transmisă în direct pe pagina de facebook a Eparhiei noastre.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI