You are currently viewing LA TÂRGOVIȘTE, CONTINUĂ CONFERINȚELE PASTORAL-MISIONARE DE PRIMĂVARĂ

LA TÂRGOVIȘTE, CONTINUĂ CONFERINȚELE PASTORAL-MISIONARE DE PRIMĂVARĂ

           

 

 

   Miercuri, 1 iulie 2015, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, s-a desfășurat, la Centrul Internațional de Conferințe al Universității Valahia din Târgoviște, Conferința Pastoral-Misionară de Primăvară, pentru cei 170 de preoți din Protoieriile Târgoviște Sud și Pucioasa.
   Referatele preoților au avut în vedere tema intitulată Anul omagial al misiunii parohiei și mânăstirii astăzi, abordând diferite aspecte și provocări ale misiunii parohiale și monahale în societatea contemporană și reliefând aportul preoților și monahilor la promovarea viziunii spirituale și culturale a Ortodoxiei românești.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a subliniat aspectul misionar al parohiei și mânăstirii în pastorația Bisericii noastre și contribuția specifică pe care fiecare dintre ele au la ctitorirea unei societăți creștine și la aprofundarea valorilor evanghelice în trăirea credincioșilor noștri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI