You are currently viewing LA TÂRGOVIȘTE -PARASTAS DE 16 ANI DE LA TRECEREA LA CELE VEȘNICE ALE FOSTULUI ARHIEPISCOP VASILE COSTIN

LA TÂRGOVIȘTE -PARASTAS DE 16 ANI DE LA TRECEREA LA CELE VEȘNICE ALE FOSTULUI ARHIEPISCOP VASILE COSTIN

           

 

   Sâmbătă, 24 octombrie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, alături de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit, la Catedrala din Târgoviște, parastasul de 16 ani în memoria fostului Arhiepiscop al Târgoviștei, Vasile COSTIN (1991-1999).
La slujba de comemorare au participat membri ai familiei fostului Ierarh, foști colaboratori, monahi, monahii şi credincioşi.
   În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat elementele principale ale personalității predecesorului său, accentuând faptul că, în tradiția ortodoxă, slujba de pomenire se fundamentează pe moartea și învierea Mântuitorului Hristos și reliefează credința în nemurirea sufletului și speranța pe care o are fiecare credincios de a se bucura, după trecerea la cele veșnice, de comuniunea sfinților.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI