You are currently viewing LA TÂRGOVIȘTE SE VA DESFĂȘURA CEA DE A XIV-A EDIȚIE A MARȘULUI PENTRU VIAȚĂ

LA TÂRGOVIȘTE SE VA DESFĂȘURA CEA DE A XIV-A EDIȚIE A MARȘULUI PENTRU VIAȚĂ

La Târgoviște se va desfășura sâmbătă, 30 martie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, cea de a XIV-a ediție a Marșului pentru Viață, sub genericul „Construim împreună pentru viață”.

Organizat de Asociația Studenților Creștini Ortodocși din România, filiala Dâmbovița și Asociația ”Studenți pentru Viață”, cu sprijinul Arhiepiscopiei Târgoviștei, marșul va debuta la ora 11.00, pe platoul din fața Catedralei Mitropolitane. Apoi, participanții, cei peste 1.500 de tineri, elevi din Târgoviște, studenți ai Universității „Valahia” din Târgoviște și membri ai comitetelor de tineret parohial de la parohii din cuprinsul Eparhiei noastre, alături de preoții lor, dar și diverși credincioși, vor merge în procesiune prin centrul istoric al orașului. Evenimentul se va încheia în fața Catedralei cu un moment de rugăciune.

Invităm pe toți cei ce doresc să susțină dreptul la viață, mai ales al celor nenăscuți, să participe la acest marș!

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI