You are currently viewing LITURGHIE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE DE PRAZNICUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI

LITURGHIE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE DE PRAZNICUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI

   

  

   Marți, 15 august 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala istorică din Târgoviște, cu prilejul praznicului Adormirii Maicii Domnului.

   În cuvântul de învățătură, Înaltul Ierarh a vorbit numeroșilor credincioși prezenți, despre semnificația acestui praznic, referindu-se la cântările și imnele sărbătorii, care mărturisesc tradiția Bisericii despre Adormirea Maicii Domnului. După învățătura Bisericii noastre, prin Adormirea Preasfintei Fecioare Maria, trupul său n-a cunoscut stricăciunea, inerentă oricărui trup care trece prin moarte, pentru că nu a rămas în mormânt, ci a fost mutat la ceruri, ca o pârgă a întregii omenirii. Maica Domnului a fost ridicată la ceruri, de îngeri, prin voința Fiului ei, iar de acolo se roagă pentru noi, ca o pururea purtătoare de grijă și bucuroasă mijlocitoare a celor credincioși.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI