You are currently viewing LUMÂNĂRILE, ICOANELE ȘI OBIECTELE RELIGIOASE, INSTRUMENTE PASTORAL-MISIONARE

LUMÂNĂRILE, ICOANELE ȘI OBIECTELE RELIGIOASE, INSTRUMENTE PASTORAL-MISIONARE

   Constatând, în ultima vreme, existența în comerţ a numeroase obiecte de cult, inclusiv icoane şi lumânări, necorespunzătoare liturgic, facem precizarea că atât producerea, cât şi valorificarea acestora se poate face numai cu respectarea legii nr. 103/1992, cu toate modificările și completările ulterioare. De aceea, oricine altcineva (persoană fizică sau juridică), ce desfăşoară astfel de activităţi, ca cele menţionate mai sus, se situează în afara cadrului legal. Precizãm că, prin achiziţionarea obiectelor de cult şi a lumânărilor se susţine efortul pastoral-misionar al Bisericii noastre.

   Prin urmare, îndemnăm pe toţi credincioşii creştin-ortodocşi să le achiziţioneze doar de la bisericile parohiale,mănăstirile şi magazinele bisericeşti.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI