You are currently viewing LUMINA SFÂNTĂ DE LA IERUSALIM, ÎN CADRUL SLUJBEI ÎNVIERII, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

LUMINA SFÂNTĂ DE LA IERUSALIM, ÎN CADRUL SLUJBEI ÎNVIERII, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

 

 

   Slujba Învierii şi Sf. Liturghie vor fi săvârșite, sâmbătă, 27 aprilie 2019, începând cu ora 23.30, la Catedrala Mitropolitană din Târgoviște, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, care va fi însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi.

   Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa va dărui celor prezenţi Lumina Sfântă de la Ierusalim, pe platoul din faţa Catedralei. Duminică, 28 aprilie 2019, începând cu ora 12.00, Înaltpreasfinţia Sa va oficia slujba Vecerniei din cea de a doua zi de Paşti sau Slujba a doua Învieri.

   Invităm credincioşii sã participe în număr cât mai mare la aceste evenimente pascale.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI