You are currently viewing MÂNĂSTIRILE STELEA ȘI DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – POPASURI ALE PROIECTULUI CUNOAȘTE-ȚI ȚARA, INIȚIAT DE PLATFORMA UNIONISTĂ ACȚIUNEA 2012

MÂNĂSTIRILE STELEA ȘI DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – POPASURI ALE PROIECTULUI CUNOAȘTE-ȚI ȚARA, INIȚIAT DE PLATFORMA UNIONISTĂ ACȚIUNEA 2012

     

   Miercuri, 3 august 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, 80 de români din Republica Moldova au vizitat mânăstirile Stelea și Dealu, cunoscute centre spirituale și culturale, monahale, muntene.
   Aceștia au venit la Târgoviște prin intermediul proiectului Cunoaște-ți țara, inițiat de Platforma Unionistă Acțiunea 2012, cu scopul promovării turistice, spirituale și culturale a țării noastre, dar și ca oportunitate de studii sau de muncă pentru românii din Basarabia.
   Ca semn de binecuvântare, toți cei prezenți au primit în dar iconițe din partea Înaltpreasfinției Sale, prin intermediul Pc. Pr. Ionuț Ileana, Consilier Eparhial.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI