You are currently viewing MANIFESTARE DEDICATĂ MARII UNIRI LA GĂEȘTI

MANIFESTARE DEDICATĂ MARII UNIRI LA GĂEȘTI

     

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, joi, 14 iunie 2018, s-a desfășurat, la Liceul Tehnologic Iordache Golescu din Găești, Simpozionul intitulat Trecutul de jertfă celebrat în lumina Centenarului. La el, au luat parte: domnul Petru Andea, Secretar de stat în cadrul Ministerului Educației Naționale, doamna Istrate Gabriela, Inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița, domnul Grigore Gheorghe, Primarul orașului Găești, directori de școli, profesori și elevi.

   Pc. Pr. Protopop Stan Marius, de la Protoieria Găești, a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinției Sale și a susținut o alocuțiune cu tema Rolul Bisericii Ortodoxe Romane în înfăptuirea Marii Uniri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI