You are currently viewing MANIFESTARE EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE

MANIFESTARE EDUCAȚIONALĂ DEDICATĂ UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE

Elevii Cercului de istorie din cadrul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, au celebrat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, prin intermediul unei manifestări educaționale, cu caracter istoric, sub coordonarea Prof. Luminița Miloiu și a Prof. Cătălina Mălău, împlinirea a 164 de ani de la Unirea Principatelor Române.
Dintre activitățile desfășurate menționăm masa rotundă cu tema “Mica Unire văzută prin ochi de copil”, ce a constat în realizarea unor referate, postere, desene tematice, punerea în scenă a unei scenete și susținerea unui scurt recital de poezie. Echipa formată din elevii clasei a VII-a a participat la concursul cu tema „Unirea – națiunea a făcut-o!”, a XIII-a ediție, organizat la Școala Gimnazială „Vasile Cârlova” din Târgoviște. De asemenea, elevii clasei a XII-a F, Teodora Gheorghe, Dumitru Preda și Ana Zidăroiu, coordonați de Prof. Luminița Miloiu, au participat la Concursul județean ,,24 Ianuarie 1859 în conștiința românilor”, organizat în cadrul Bibliotecii Județene ”Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, clasându-se pe locul al III-lea.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI