You are currently viewing MĂREȚIA IUBIRII CREȘTINE – MĂRTURIA UNEI ÎNȚELEPTE URMĂRI A MÂNTUITORULUI HRISTOS

MĂREȚIA IUBIRII CREȘTINE – MĂRTURIA UNEI ÎNȚELEPTE URMĂRI A MÂNTUITORULUI HRISTOS

               

 

     Duminică, 2 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște, înconjurat de preoți și diaconi, cu participarea unui mare număr de credincioși.
   Cu acest prilej a hirotonit întru diacon, pe seama Parohei Micloșani, pe tânărul Lucian Andreescu, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște.
  În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa, aprofundând pericopa evanghelică a zilei, a vorbit despre necesitatea iubirii vrăjmașilor, ca mărturie a aprofundării valorilor Evangheliei, a înnoirii duhovnicești și a unei fructuoase misiuni creștine, precum și ca o necesitate concretă de viață, fără de care existența noastră nu poate să-și găsească pacea și echilibrul.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI