You are currently viewing MARȘUL CENTENAR A TRAVERSAT LOCALITĂȚI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

MARȘUL CENTENAR A TRAVERSAT LOCALITĂȚI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

           

 

      În perioada 27-30 iulie 2018, participanții la Marșul Centenar au trecut prin localități ale județului Dâmbovița, în Arhiepiscopia Târgoviștei. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ca o contribuție a Eparhiei noastre la acest demers ce omagiază evenimentul Marii Unirii și reiterează aprofundarea legăturilor dintre români, participanților la marș le-a fost oferită cazare și masă, în localitățile: Voinești, Dragomirești, Târgoviște, Adânca și I.L. Caragiale, cu implicarea preoților de aici și din împrejurimi.

      Precizăm că Marșul pentru Centenar este organizat de Alianța pentru Centenar, ce cuprinde peste 100 de ONG-uri din Republica Moldova și România, la el participând voluntari din ambele țări. El a început la Alba-Iulia, în ziua de 1 iulie a.c., având ca destinație finală orașul Chișinău, la 1 septembrie a.c. Pe jos, participanții la marș au traversat Carpații și vor trece Prutul, străbătând 300 de orașe și sate din România și din Republica Moldova. Traseul are o lungime de 1300 km și este împărțit în 11 etape.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI