You are currently viewing MĂRȚIȘOARE  CONFECȚIONATE DE TINERI  DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI CA SEMN DE SPERANȚĂ, DE SOLIDARITATE ȘI DE IUBIRE

MĂRȚIȘOARE CONFECȚIONATE DE TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI CA SEMN DE SPERANȚĂ, DE SOLIDARITATE ȘI DE IUBIRE

Tinerii de la Parohia Gura Vulcănii, din Protoieria Pucioasa, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, îndrumați de Părintele paroh Ionel Topor, au confecționat mărțișoare, pe care le  vor vinde în cadrul Târgului Tradițional de Mărțișor, pe care-l vor organiza în curtea bisericii parohiale, în perioada 26-27 februarie 2022. Toți banii strânși vor fi oferiți unui tânăr din localitate care suferă de o boală gravă. De altfel, tinerii, alături de credincioșii din parohie, s-au mobilizat exemplar, anul trecut, pentru susținerea acestui tânăr, fiindcă, în urma donațiilor, a fost strânsă suma de 6.500 lei.

La Parohia Vulcana – Băi, tinerii din cadrul Comitetului parohial de tineret, sub coordonarea preoților George Săvulescu și Claudiu Ionescu, în cadrul campaniei inițiate anul trecut „Un zâmbet de primăvară pentru toţi„, au confecționat mărțișoare, pe care, de asemenea, le vor oferi spre vânzare în cadrul celei de a doua ediții a Târgului Tradițional de Mărțișor, ce va fi organizat de parohie în perioada 26-27 februarie 2022. Banii obținuți din vânzarea mărțișoarelor vor fi utilizați pentru acțiunile social-filantropice ale parohiei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI