You are currently viewing MĂRTURIA PLINĂ DE SMERENIE A CREDINȚEI ÎNNOIEȘTE ȘI SCHIMBĂ INIMILE ÎMPIETRITE-SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

MĂRTURIA PLINĂ DE SMERENIE A CREDINȚEI ÎNNOIEȘTE ȘI SCHIMBĂ INIMILE ÎMPIETRITE-SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

          

 

          

 

      Duminică, 17 februarie 2019, prima din perioada liturgică a Triodului, la Catedrala din Târgoviște, credincioșii s-au bucurat de prezența Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon care, însoțit de Părintele Vicar, precum și numeroși preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie.
      În cadrul sfintei slujbe, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru diacon, pe seama Parohiei Ciocănești II, Protoieria Titu, pe tânărul Oprea Nicolae Georgian, recent absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște.
      În cuvântul său, Înaltul Ierarh a vorbit despre semnificația teologică și misionară a Pildei vameșului și a fariseului, evidențiind smerenia, demnitatea și disponibilitatea vameșului către pocăință și înnoirea vieții, dar și împietrirea, închiderea și rezistența la schimbare și la lucrarea binelui din partea fariseului. Mitropolitul Nifon a arătat că smerenia este o necesitate misionară, pentru fiecare credincios, fiindcă numai prin intermediul unei astfel de mărturii de credință pot fi schimbate inimile împietrite, cu puterea și bunăvoința cuvântului dumnezeiesc, care schimbă și înnoiește totul.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI