You are currently viewing Mesajul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON cu ocazia ediţiei a XIV-a a Salonului Editorial “Ion Heliade Rădulescu” -Târgovişte, 4 septembrie 2015

Mesajul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON cu ocazia ediţiei a XIV-a a Salonului Editorial “Ion Heliade Rădulescu” -Târgovişte, 4 septembrie 2015

Organizarea Salonului Editorial “Ion Heliade Rădulescu”, de către Biblioteca Judeţeană Dâmboviţa, reprezintă un eveniment spiritual şi cultural important pentru istorica Cetate de Scaun munteană, fiind un moment de celebrare a cărţii, un omagiu adus vechiului centru tipografic de la noi şi o oportunitate de a promova cultura românească şi universală.

  Evident reper cultural şi spiritual, Biblioteca Judeţeană Dâmboviţa este o instituţie dinamică ce dovedeşte o mare vitalitate şi efervescenţă creatoare, concentrând experienţele vieţii intelectuale locale, cotidiene, şi oferind o generoasă deschidere spre marea cultură a lumii.
   Cu această ocazie, doresc să amintesc de bunele şi rodnicele relaţii dintre Arhiepiscopia Târgoviştei şi Biblioteca Judeţeană Dâmboviţa, mai ales în derularea unor importante proiecte spirituale şi culturale, dar şi intensa şi dinamica activitate a Bibliotecii în ambientul cultural târgoviştean.
   Organizarea Salonului editorial ne dăruieşte o mărturie a felului în care este aprofundată spiritualitatea creştină şi cultura românească, an de an, alături de importanta contribuţie a acestor două domenii la construirea şi păstrarea identităţii noastre naţionale şi europene.
   Cultura reprezintă totalitatea aprofundărilor spirituale ale unei naţiuni, precum şi un important mijloc de a transmite valorile imprescriptibile ale umanităţii, aşa cum au fost ele oferite firii umane de către Creator.    De aceea, celebrarea de astăzi are în centrul ei cartea, ca simbol al aprofundării spirituale şi culturale, bine ştiut fiind faptul că prin intermediul demersului cultural putem să apreciem la justa valoare trecutul şi opera înaintaşilor noştri, dar putem înţelege, în mod optim, prezentul şi privi cu încredere şi speranţă spre viitor.
   Invocând milostivirea lui Dumnezeu asupra ostenitorilor instituţiei dumneavoastră, vă doresc multă sănătate, pace, bucurie şi rodnice realizări!

 

Cu binecuvântări,

†NIFON

ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT