You are currently viewing MESAJUL ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ȘI MITROPOLIT NIFON   CU OCAZIA ÎMPLINIRII A 15 ANI DE LA ÎNFIINȚAREA  BAZEI 1 LOGISTICĂ TERITORIALĂ CARPATICA  – 1 septembrie 2022-

MESAJUL ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ȘI MITROPOLIT NIFON  CU OCAZIA ÎMPLINIRII A 15 ANI DE LA ÎNFIINȚAREA BAZEI 1 LOGISTICĂ TERITORIALĂ CARPATICA – 1 septembrie 2022-

Aniversarea celor 15 ani de la înființarea Bazei 1 Logistică Teritorială Carpatica constituie un eveniment important pentru militarii ce-și slujesc patria în cadrul Garnizoanei Târgoviște, dar și pentru comunitatea noastră locală, fiindcă Armata reprezintă una din instituțiile ce se bucură de un înalt grad de apreciere în societatea noastră.

Slujind cu fidelitate interesul național, conferindu-ne pace, stabilitate și încredere, dar mai ales continuând tradiția atașamentului față de valorile neamului românesc, așa cum au făcut-o și alte unități militare celebre de la noi care au participat la diferite războaie pentru apărarea țării noastre, militarii Bazei 1 Logistică Teritorială Carpatică adaugă noi pagini de glorie și de slujire a patriei.

Apreciez în mod deosebit colaborarea, de-a lungul timpului, dintre Baza 1 Logistică Carpatica și Arhiepiscopia Târgoviștei, cu prilejul unor festivități sau a unor evenimente importante ale națiunii sau ale comunității noastre locale, ce promovează iubirea față de neam, credință și țară, transmițând, mai ales tinerelor generații, acel firesc sentiment de mândrie națională.

Felicit pe toți militarii Bazei 1 Logistică Teritorială Carpatica, rugând pe Bunul Dumnezeu să le dăruiască pace, sănătate, bucurie și puterea de a sluji, cu fidelitate, patria, credința și neamul nostru românesc!

 

NIFON,

ARHIEPISCOP ȘI MITROPOLIT