You are currently viewing Mesajul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, cu ocazia întâlnirii partenerilor implicaţi în Campania naţională de prevenire a evenimentelor rutiere “Alege viaţa”

Mesajul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, cu ocazia întâlnirii partenerilor implicaţi în Campania naţională de prevenire a evenimentelor rutiere “Alege viaţa”

 -11 martie 2016-

   Cu deosebită bucurie, mă adresez astăzi dumneavoastră, tuturor celor implicaţi în derularea Campaniei naţionale de prevenire a evenimentelor rutiere „Alege viaţa”, împărtăşindu-vă binecuvântarea şi aprecierea mea pentru implicarea în sprijinirea vieţii şi a demnităţii umane.
   Această campanie este importantă şi valoroasă pentru oraşul şi judeţul nostru, deoarece şi-a propus să combată cauzele producerii evenimentelor rutiere pe drumurile publice din judeţul nostru, oferind îndrumare adecvată, încredere şi stabilitate în comunitatea noastră, în vederea bunului mers al activităţilor cotidiene.
   Viaţa umană este bunul cel mai de preţ spre care converge întreaga noastră misiune, în slujba comunităţii locale, prin urmare, între Arhiepiscopia Târgoviștei și Inspectoratul Județean de Poliție Dâmbovița există o bună cooperare, pentru mai binele comunității noastre locale, prin intermediul a numeroase proiecte comune, ce au în vedere protejarea vieţii, prevenirea violenţei de orice tip, a consumului de droguri şi alcool, ori protejarea monopolului bisericesc, conform prevederilor legale.
    Dorindu-vă să aveţi, şi de acum înainte, o rodnică activitate, vă împărtăşesc întreaga mea apreciere şi binecuvântare.

 † N I F O N

 Arhiepiscop şi Mitropolit