MESAJUL ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON CU OCAZIA OBICEIULUI TRADIŢIONAL BULGĂRESC, SPECIFIC CARTIERULUI MATEI VOIEVOD, TUDORIŢA-PAŞTELE CAILOR (KONSKI VELIKDEN)

19 martie 2016

 

    Cu bucurie, vă transmit mesajul meu de apreciere şi de binecuvântare, cu prilejul sărbătorii de astăzi, initulată „Konski Velikden”, organizată de Asociaţia „ZAEDNO” a bulgarilor, în parteneriat cu Primăria Municipiului Târgovişte şi Consiliul Judeţean Dâmboviţa, intrată deja în tradiţia noastră locală, şi reprezentativă pentru comunitatea bulgară din oraşul nostru.
   Rod al experienţei de credinţă şi de viaţă, a comunităţii dumneavoastră, unică la noi, “Tudoriţa” reprezintă contribuţia pe care o aduceţi la îmbogăţirea tezaurului spiritual și cultural al istoricei Cetăţi de Scaun muntene. Această tradiţie, aşezată, în mod simbolic, astăzi, în prima sâmbătă din Postul Mare, când cinstim pe Sfântul Teodor, mare luptător împotriva idolatriei, manifestă credinţa comunităţii bulgare şi a înaintaşilor ei în Dumnezeu, Cel de la care vine tot binele, exprimând bogăţia diversităţii noastre culturale şi spirituale.
   Totodată, sărbătoarea de astăzi este și un prilej de manifestare a respectului față de creația lui Dumnezeu, care a oferit omului numeroase vietăți care să-i înlesnească și să-i susțină existența, dintre care calul este una din cele mai nobile și fidele, fiind un ajutor de neprețuit în viața şi munca cotidiană.
   Comunitatea dumneavoastră este importantă pentru credinţa, cultura, viața economico-socială a orașului și județului nostru, iar, de-a lungul vremii s-au creat solide punți de comunicare și colaborare cu ceilalți locuitori de aici, spre binele comunităţii noastre.

 

Cu binecuvântări,

 

† N I F O N

 

Arhiepiscop şi Mitropolit