You are currently viewing MESAJUL ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON, CU OCAZIA TRECERII LA CELE VEŞNICE A PC. PR. ALEXANDRU SANDU, FOST SLUJITOR AL PAROHIEI CĂLUGĂRU, PROTOIERIA TITU

MESAJUL ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON, CU OCAZIA TRECERII LA CELE VEŞNICE A PC. PR. ALEXANDRU SANDU, FOST SLUJITOR AL PAROHIEI CĂLUGĂRU, PROTOIERIA TITU

Preacucernici părinţi,
      Îndurerată familie,
      Întristaţi fraţi şi surori întru Domnul,

 

Cu mâhnire, am aflat de trecerea la cele veşnice a Părintelui Alexandru SANDU, fost slujitor al Parohiei Călugăru, Protoieria Titu, care a slujit timp de peste patru decenii Biserica noastră străbună.
   Mai întâi, preot slujitor al Parohiei Nenciuleşti, Jud. Buzău, apoi, la Parohia Bărbuceanu, Protoieria Ilfov (1977-1983), iar, din anul 1983, la Parohia Călugăru, din cadrul Arhiepiscopiei Târgoviştei, unde a slujit ca preot până în anul 2013, când s-a pensionat, Părintele Alexandru s-a ostenit în via Domnului, învăţând, mustrând, îndreptând şi slujind Sfintele Taine şi Ierurgii, pentru ca poporul lui Dumnezeu, cel încredinţat lui, să meargă neabătut spre zidirea sfinţeniei şi propovăduirea principiilor nepieritoare de viaţă întru Hristos.
   În fiecare din parohiile pe care le-a slujit, cu credincioşie, s-a manifestat ca un preot vrednic al Mântuitorului Hristos, propovăduind Cuvântul Domnului, prin cuvânt şi faptă.
Învierea Mântuitorului Hristos din morți, piatra cea tare a credinței noastre, este speranţa cea tare pe care şi-a fundamentat Părintele Alexandru viaţa, propovăduirea şi misiunea sa duhovnicească. De asemenea, ea este şi certitudinea noastră, a fiecăruia, că, deși toți vom muri, toți vom învia la viaţa cea veşnică, fapt ce ne însufleţeşte necontenit la fapte bune.
   Apreciind rodnica și jertfelnica sa străduință întru slujirea Domnului nostru Iisus Hristos, a comunităţii parohiale din Parohia Clăugăru și a familiei sale, rugăm pe Mântuitorul Iisus Hristos, să reverse mângâiere în suferinţa familiei, a celor ce l-au cunoscut și apreciat, iar sufletul său să-l aşeze în lăcaşul celor drepţi, întru aşteptarea învierii!

Veşnică să-i fie pomenirea!

 

† NIFON
ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT