You are currently viewing MESAJUL ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON CU OCAZIA ZILEI DRAPELULUI NAŢIONAL -26 IUNIE 2017-

MESAJUL ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON CU OCAZIA ZILEI DRAPELULUI NAŢIONAL -26 IUNIE 2017-

 

   Prin bunăvoința lui Dumnezeu, în ziua de 26 iunie a fiecărui an, ne bucurăm împreună de sărbătoarea Zilei Drapelului Național, ocazie deosebită de a promova unul din cele mai importante simboluri românești, alături de imnul și stema națională.
   Tricolorul românesc aminteşte, prin simbolismul culorilor sale, de Preasfânta Treime, învăţătura de bază a credinţei creştine, cea care a plămădit neamul nostru şi i-a oferit nobleţea principiilor evanghelice, precum ospitalitatea, solidaritatea, curajul şi echilibrul, recunoscute de istoriografia universală. Astfel, albastru reprezintă cerul şi aminteşte de demnitatea naţională, de blândeţe, frumuseţe, bună credinţă, şi legea noastră strămoşească; galben este simbolul forţei, al bogăţiei şi al purităţii, iar roşu reprezintă simbolul măririi, al bucuriei, îndrăznelii şi generozităţii, amintind de sângele vărsat în lupte.
   Semn de speranţă, încredere şi victorie, drapelul românesc a primit binecuvântarea slujitorilor Bisericii noastre strămoşeşti, de nenumărate ori, pentru a sprijini lupta triumfătoare a celor care au apărat pământul patriei noastre şi credinţa străbună, adesea cu preţul propriei vieţi, pentru a ne bucura împreună de un viitor european, prosper şi liber.
   Ortodoxia strămoşească este astăzi alături de fiii şi fiicele sale, aşa cum a făcut-o în permanenţă, în istoria naţiunii noastre, călăuzindu-i printre provocările vremurilor, cu puterea nepieritoare şi dătătoare de lumină a Evangheliei Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
   Fideli valorilor noastre creştine şi româneşti, să oferim tinerei generaţii mărturia faptelor glorioase ale trecutului, pentru a-i da semne de încredere şi de speranţă în viitor!

         Vă împărtăşesc tuturor binecuvântări şi urări de bine!

 

† NIFON

 

Arhiepiscop şi Mitropolit