You are currently viewing Mesajul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON cu ocazia Zilei Drapelului Naţional

Mesajul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON cu ocazia Zilei Drapelului Naţional

26 iunie 2015

   An de an, la 26 iunie, cu deosebită cinste, sărbătorim Ziua Drapelului Național, prilej de aprofundare a semnificației unuia din cele mai importante simboluri naționale românești, care exprimă demnitatea, vigoarea și credința națiunii noastre.
   Prin numărul și simbolistica deosebită a culorilor sale, drapelul tricolor ne aduce aminte de Sfânta Treime, fundament al Bisericii creștine, cea care a sprijinit creșterea și afirmarea neamului nostru în istorie, precum și plămădirea celor mai nobile virtuți naționale, precum credința, curajul, generozitatea, ospitalitatea, ori bunătatea și echilibrul în relațiile interumane. De aceea, culorile drapelului au o semnificație profundă, albastrul amintind de nemărginirea cerului și de demnitatea noastră românească, de credință și de tărie, galbenul semnifică vitalitatea, bogăția și forța de rezistență, iar roșul este simbolul glorios al puterii, al spiritului jertfelnic și al sângelui atâtor eroi și martiri ai neamului românesc.
   Drapelul tricolor este semnul victoriei, puterii, speranței și încrederii în destinul istoric al națiunii noastre, al virtuților născute din propovăduirea și trăirea Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos, dar și o punte de legătură cu strămoșii și urmașii noștri, un semn de biruință și de demnitate națională.
   La acest moment de sărbătoare, Biserica străbună este alături de fiii și fiicele sale, așa cum a fost mereu de-a lungul istoriei, împărtășindu-le tăria spirituală a încrederii în bunătatea, milostivirea și puterea Bunului Dumnezeu, alături de convingerea că neamul nostru are multe de oferit viitorului comun european, mai ales pe plan spiritual și cultural.
   Cu aceiași neîmpuținată încredere în puterea protectoare și transformatoare a lui Dumnezeu, cu care înaintașii noștri au învins vitregiile vremurilor, să oferim contemporaneității semne ale credinței și ale forței înnoitoare a neamului nostru românesc.

 

Vă împărtăşesc tuturor binecuvântări şi urări de bine!

 

† NIFON

ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT