MESAJUL ÎNALTPREASFINŢITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT NIFON CU OCAZIA ZILEI INTERNAȚIONALE A PERSOANELOR VÂRSTNICE

Sărbătorirea Zilei Internaţionale a persoanelor vârstnice reprezintă penru noi o ocazie de a omagia contribuţia acestora la dezvoltarea comunităţii noastre şi la transmiterea principalelor valori creştine şi româneşti.
   De-a lungul timpului, numeroşi vârstnici şi-au dăruit înţelepciunea şi entuziasmul lor pentru a sprijini eforturile celor mai tineri şi de a-i îndruma pe drumul vieţii, întârindu-i în credinţa strămoşilor lor şi insuflându-le iubirea faţă de Dumnezeu, Biserică şi ţară.
   De la exemplele patriarhilor biblici, până la drepţii Iov şi Simeon, ori la bătrânii părinţi ai deşertului sau îndrumători ai mânăstirilor şi comunităţilor noastre, observăm că bătrâneţea este un timp al dăruirii, din bogata experienţă de viaţă, şi al bunei mărturii de credinţă, prin exemplul şi îndemnul vieţii.
   Vârstnicii sunt o comoară pentru comunitatea noastră, deoarece sunt semne ale biruinţei vieţii, ale hotărârii de a trece peste obstacolele din viaţa cotidiană şi mărturii ale dreptei credinţe.
   Biserica noastră, prin mijloacele ei specifice, pastoral-misionare, sacramentale, social-filantropice şi liturgice, face tot ceea ce este posibil pentru a contribui la alinarea suferinţei umane şi la ajutorarea şi omagierea persoanelor vârstnice.
   Avem datoria de a contribui cu toţii la uşurarea existenţei persoanelor vârstnice, oferindu-le iubire, respect şi recunoştinţă, dăruind astfel un frumos exemplu tinerei generaţii despre speranţa care trebuie să ne călăuzească viaţa, dârzenia care ne ajută să trecem peste orice încercare şi respectul faţă de valorile perene ale civilizaţiei noastre.

 

La mulți ani!

 

Cu binecuvântări,

 

† NIFON

ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT