You are currently viewing MESAJUL ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ȘI MITROPOLIT NIFON LA TRECEREA NEAȘTEPTATĂ LA CELE VEȘNICE A DOI FII AI EPARHIEI NOASTRE ÎN CEHIA

MESAJUL ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE ARHIEPISCOP ȘI MITROPOLIT NIFON LA TRECEREA NEAȘTEPTATĂ LA CELE VEȘNICE A DOI FII AI EPARHIEI NOASTRE ÎN CEHIA

   Cu deosebită mâhnire, am aflat de trecerea neașteptată și tragică la cele veșnice a doi fii ai Eparhiei noastre, Constantin Brânzaru, de la Chirca, și Georgian Cătălin, de la Boteni, în urma accidentului de la uzina chimică din localitatea Kralupy nad Vltavou, din Republica Cehă.

   Suntem alături de familiile îndurerate, împărtășind suferința și durerea lor, în aceste momente de încercare, încredințându-le de compasiunea și solidaritatea noastră.

   Avem speranța că Domnul Hristos, Cel ce a învins moartea, va dărui balsamul iubirii Sale milostive familiilor greu încercate și va odihni în ceata celor drepți pe cei plecați dincolo, în Împărăția Sa cea cerească.

   Dumnezeu să-i ierte pe robii Săi, așezându-i întru lumina și iubirea Sa!

 

Veșnică să le fie pomenirea!

† NIFON

Arhiepiscop şi Mitropolit