You are currently viewing MESAJUL ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE MITROPOLIT NIFON CĂTRE TINERII, CARE AU POPOSIT, ÎN SEARA ZILEI DE 6 NOIEMBRIE, ÎN FAȚA ARHIEPISCOPIEI TARGOVISTEI

MESAJUL ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE MITROPOLIT NIFON CĂTRE TINERII, CARE AU POPOSIT, ÎN SEARA ZILEI DE 6 NOIEMBRIE, ÎN FAȚA ARHIEPISCOPIEI TARGOVISTEI

Dragi tineri,

 

   Am dorit, cu părintească apreciere, să mă adresez vouă, celor care, în această seară, ați venit în fața Arhiepiscopiei Târgoviștei și ați rostit, în genunchi, rugăciunea Tatăl nostru, fapt ce reprezintă o mărturie a demnului vostru atașament față de credința noastră strămoșească.
   Dincolo de toate distorsionările, percepțiile eronate și dorința unora de învrăjbire, așa cum ați văzut și auzit în aceste zile, ați dat dovadă de respect față de valorile creștine, dar și de compasiune și solidaritate față de victimele tragediei de săptămâna trecută din București, fii și fiice iubite ale Bisericii noastre.
   Împreună, mâine și în zilele următoare, ne vom ruga, cu stăruință, către Bunul Dumnezeu, pentru odihna sufletelor celor adormiți, pentru grabnica vindecare a celor suferinzi și pentru alinarea durerii familiilor greu încercate.
   Împărtăşindu-vă arhiereşti binecuvântări, vă doresc să fiţi demni continuatori ai valorilor înaintașilor voștri, clădindu-vă, astazi, viața pe piatra cea tare a Evangheliei iubirii și contribuind la construirea unei redutabile civilizaţii creştine a iubirii, păcii, demnității, dreptăţii şi bucuriei!

 

† NIFON

ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT