You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A CONDUS DELEGAȚIA BISERICIILOR EUROPENE LA ÎNTÂLNIREA CU MINISTRUL ROMÂN DE EXTERNE

MITROPOLITUL NIFON A CONDUS DELEGAȚIA BISERICIILOR EUROPENE LA ÎNTÂLNIREA CU MINISTRUL ROMÂN DE EXTERNE

 

 

      Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ca delegat al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și Președinte al Reprezentanței Bisericii Ortodoxe Române pe lângă instituțiile UE, a prezentat, luni, 28 ianuarie 2019, Excelenței Sale, Domnului Teodor Meleșcanu, Ministrul de Externe al României, delegațiile Comitetului Reprezentanților Bisericilor Ortodoxe pe lângă Uniunea Europeană (CROCEU), Comisiei Conferințelor Episcopale Romano-Catolice din Uniunea Europeană (COMECE) și Conferinței Bisericilor Europene (CEC), prezente la București, în contextul preluării Președinției Consiliului Uniunii Europene (UE) de către România la 1 ianuarie 2019.

   În cadrul întrevederii a fost exprimată strategia președinției române a Consiliului UE și prioritățile acesteia, ce au în vedere promovarea conceptelor de solidaritate, coeziune și complementaritate, precum și necesitatea accentuării valorilor creștine ale demnității, unicității și inalienabilității ființei umane.
   Precizăm că Biserica Ortodoxă Română, cea mai mare Biserică Ortodoxă din Uniunea Europeană, sprijină cooperarea și solidaritatea europeană și participă, în virtutea Articolului 17.3 a Tratatului de la Lisabona, la dialogul cu instituțiile europene.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI